Loading
ARTE

Co przyniesie nam Przemysł 5.0? CETEF’22 przyniósł odpowiedzi na kilka pytań

image title

Konferencja Trendy rozwoju, szanse i bariery robotyzacji europejskiego przemysłu mająca miejsce podczas 3. Środkowoeuropejskiego Forum Technologicznego CETEF’22 przyniosła wiele odpowiedzi i jeszcze więcej pytań dotyczących robotyzacji.

Kilka kwestii szczególnie przykuło moją uwagę, a dotyczą one oczywiście przyszłości, czyli tego, co prawdopodobnie przyniesie kolejna rewolucja przemysłowa.

  1. Poznaliśmy planowany motyw przewodni koncepcji Przemysłu 5.0 – sustainability, czyli zrównoważony rozwój. Dotyczy on symbiotycznego modelu współpracy na linii robot-człowiek i uwzględnia ograniczenia środowiskowe.
  2. Poznaliśmy także główny trend Przemysłu 5.0 – człowiek w centrum, czyli podejście zorientowane na potrzeby pracowników współpracujących z robotami.
  3. Otrzymaliśmy dobrą wiadomość dla tych, którzy obawiają się utraty pracy w wyniku robotyzacji. Przemysł 5.0 nie będzie polegać na eliminacji czynnika ludzkiego, wręcz przeciwnie – roboty będą pracować obok ludzi, a nie zamiast nich.
  4. Otrzymaliśmy informację o ciekawym, eksperymentalnym kierunku nauczania w Zespole Szkół Technicznych w Mielcu. Technik robotyki to szansa na przygotowanie wykwalifikowanej kadry pracującej z robotami. Moim zdaniem to również doskonała szansa na zdobycie wiedzy oraz doświadczenia dla osób planujących kształcić się dalej w kierunku automatyki i robotyki.
  5. Dowiedzieliśmy się, jaka umiejętność będzie w najbliższych latach szczególnie ceniona na rynku pracy. Umiejętność jutra – zdolność do szybkiego przystosowania się do zmian.

Ostatni punkt to dla mnie wisienka na torcie i potwierdzenie, że nieustanna praca, poszerzanie wiedzy oraz elastyczność są niezbędne do utrzymania konkurencyjnej pozycji na rynku.

Konferencja okazała się dla mnie źródłem cennej wiedzy i możliwością poznania punktu widzenia ekspertów specjalizujących się w dziedzinie robotyzacji przemysłu. Z niecierpliwością czekam na kolejne wydarzenia, dzięki którym będę mogła dalej poszerzać umiejętności niezbędne w tworzeniu przydatnych treści dla klientów działających w branży przemysłowej.